Unsere Webseite verwendet JavaScript. Wenn Sie auf dieser Webseite surfen möchten, muss JavaScript aktiviert werden
Erfahren Sie mehr über JavaScript https://developer.mozilla.org/de/docs/Web/JavaScript/About_JavaScript

Bernd Siblersibler2012pressefoto rdax 350x525 385

Minister at the Bavarian State Ministry of Education and Culture, Science and the Arts

 

 

www.sibler.de

 

  • Born on 19 February 1971

 

School career

  • 1981 to 1990: Comenius-Gymnasium Deggendorf, mathematic-scientific branch, Abitur in the advanced courses English and Chemistry, as well as the basic courses History and Social Science
  • 1990 to 1995: Studies at the University of Passau, Teaching German/History
  • 1995 to 1997: Legal traineeship at Adalbert-Stifter-Gymnasium Passau
  • 1997 to 1998: Teacher at the Robert Koch Gymnasium Deggendorf
  • since 13.9.1998: Member of the Bavarian Parliament

 

Political career

Career in the CSU:

  • 1989: Joined the CSU
  • 1991 to 1997: Deputy local chairman of CSU Plattling
  • 1997 to 2005: Local Chairman of CSU Plattling
  • 2005 to 2011: Deputy local chairman of CSU Plattling
  • 1999 to 2015: Vice-Chairman of the CSU in Deggendorf District
  • Since 2009: Member of the CSU party executive committee
  • Since 2011: Deputy District Chairman of the Lower Bavaria CSU
  • Since 2015: Chairman of the CSU in the district of Deggendorf


Career in the Young Union:

  • 1989: Joined the Young Union
  • 1991 to 1995: local chairman of the Junge Union Plattling
  • 1995 to 2007: Member of the Executive Board of Junge Union Plattling
  • 1993 to 1999: Chairman of the Young Union in Deggendorf County
  • 1999 to 2007: Member of the Executive Board of the JU Deggendorf District Association
  • 1999 to 2007: Vice-Chairman of the JU in the district of Lower Bavaria


Development in local and regional politics:

  • 1994: List application for a seat in the Bavarian parliament
  • Since 1996: Councillor in Plattling and county council in Deggendorf district
  • 13.09.1998: Elected Member of the Bavarian Parliament with more than 51% of the votes in Deggendorfer Landkreis (county)
  • 21.09.2003: Re-election to the Landtag with more than 66%.
  • October 2007 to October 2008: Vice-Minister at the Bavarian State Ministry of Education and Culture
  • 28.09.2008: Re-election to the state parliament
  • November 2011 to October 2013: Vice-Minister at the Bavarian State Ministry of Education and Culture
  • 15.09.2013: Re-election as Member of the State Parliament
  • 2013 - 2018: Vice-Minister at the Bavarian State Ministry of Education and Culture, Science and the Arts
  • since March 2018: Minister at the Bavarian State Ministry of Education and Culture, Science and the Arts

WE USE COOKIES

This website uses various cookies. On the one hand, essential cookies that guarantee the functionality of this page. On the other hand, various cookies to improve our online offer for you. You can accept all cookies or make your own selection.

accept all
save